Nu är den fantastiska semestern till ända och jag är tillbaka på jobbet. Det är första gången sedan jag blev egenföretagare som jag haft riktig semester. Jag har kopplat bort mig (ganska mycket i alla fall) och vilat och gjort massor av roliga utflykter, träffat många vänner, fikat, fikat och så har vi fikat lite mer. Nu är det vardag med jobb och mindre fika som gäller. Tack för att ni varit tålmodiga med mitt icke så frekventa bloggande och ändå besökt mig. Nu är jag tillbaka i vardagen igen – något piggare än innan semestern, uppkopplad mot internet och kommer såklart att blogga oftare. Hoppas att ni alla haft en underbar sommar!
Nu kör vi hårt! 🙂
//Sofia ♥
17 Comments
Vad skönt det låter att du fått din ledighet. Och möjligheten att få fika så mycket 😉
Själv är jag inte tillbaka helt än utan ska njuta 1 vecka till.
Kram Linda
Låter som en välförtjänt semester! Så bra att du tog dig det! Kram Nilla
så gullig bild.
Kram
HAnna
Välkommen tillbaka till jobbet! 🙂
Hej Sofia !
Välkommen tillbaka, fast jag tycker det verkar som om Du varit här hela sommaren.Jag har också tagit "semester" lite mera från bloggläsning/skrivandet.Som pensionär tror folk man alltid har semester.På sätt och vis har jag ju det.Är min egen chef.
jag måste hela tiden hålla på med något,växterna på balkongen är mitt jobb och mata hemlösa katter.
Kram Mi
Skogshallon! Det ska jag leta efter idag!
Getingar har invaderat växthuset där mina vanliga hallon bor, så där vågar jag inte gå in. En geting då och då har jag inget emot, men att slåss med ett helt gäng…nej tack. Men det grämer mig, för större hallon än i år har vi aldrig haft.
Skönt att du fått en härlig vila och är igång inför hösten.
kram elsamarianne
Skönt med en välbehövlig semester! Härlig bild!
Ha en fin första dag på jobbet!
Kram Anna
Bra jobbat! Även egenföretagare behöver semester. Vi har också tagit paus med känner oss laddad inför både pyssel och jobb igen!
Välkommen tillbaka från semestern! Jag kom hem igår från Finland. 2,5 vecka på vift så nu har man lite att uppdatera sig med. 🙂
Ha en toppen dag!
Kram Kia
Når en person som har eget foretag holder semester, så er det VELUNDT….mange tror det er en dans på roser at ha sit eget, hvilket det bestemt ikke er. Sidste år holdt vi for første gang i 7 år semester…og det lever vi højt på et år endnu.
Dejligt du har haft en dejlig semester. Ha det godt 😀
Ja man måste få ladda sina batterier…:) Skönt att du hunnit med att göra lite utflykter mm. Själv har jag 2 veckors semester kvar att njuta av!! Önskar dig en ny skön vecka, kram Kate
Vad kul för oss att bli inspirerad av dina fina inlägg igen;) Kram
Välkommen tillbaka igen! 🙂
Ja, nu börjar vardagen. Jag börjar också jobba i morgon och det känns lite konstigt faktiskt.
Och jaa du….tänk om det var till det huset jag skulle flytta!! Men, sån tur har jag inte….men som sagt, drömma får man ju! 😉
Kram Jennica
Välförtjänt. Kan ana att du tagit ett och kanske annat semesterfoto 😛
Egentligen så kvittar ju vädret när man får lov att lata sig – viktigaste är inte vad man gör utan hur man har det!
Kramis
Fia
Vilken färgprakt det kommer att bli, mot hösten nu!
Gott att du haft semester och ändå förgyllt våra dagar med några inlägg under tiden. Men härligt att ha dig tillbaka och ser fram emot ditt dagliga bloggande 😉
Kraam Sofia <3
Låter som att du haft en härlig semester! Det måste man unna sig! Men så klart kul att du är tillbaka=)