Något som gör mig glad är fina trasmattor. När jag ser dem på loppisar så kan jag sällan låta bli att fingra på dem, särskilt de som är vävda i glada färger. Dessutom är de inte så fisförnäma att de kräver kemtvätt utan nöjer sig med tvättmaskinen här hemma. Som om det inte vore nog av pluspoäng, så är de oftast gjorda av återvunnet material i form av uttjänta tygtrasor och som kronan på verket är de billiga. Kan man hitta en bättre matta?
![]() |
I pysselrummet ligger den här raringen på golvet. |
//Sofia ♥
Dagens tema i Fabriken är mattor och kuddar. Ta en titt vettja! >>
21 Comments
I 2 Love trasmattor =) Några gamla ärvda, några egenhändigt vävda och några loppisfyndade =)Och heeelt underbar ulltussen är <3
Jag älskar också färgklickarna som trasmattorna ger. Och varmt är det också att tassa på dem.
Den där kissen måste nog vara världens sötaste! 🙂
Trasmattor är underbara! Och ännu bättre blir de med en sådan där lite ulltuss på som du har 🙂
Kram på dig!
Trasmattor är bäst. Ligger fullt hos mig.
Det var ju rackarns va ditt nyskott är söt!! Mattan också 😛
kramelikram
Fia
Gud…så söt!!! Oj..mattan var oxå fin. Kram Anna
Trasmattor är fina men den där lilla ulliga saken uppepå är ju helt underbar…
Kram Jannike
Det är ju svårt att titta på mattan när du har en så söt kisse på den på bilden 😉 Man blir alldeles varm i hjärtat- och sugen på katt 🙂
Anna i gbg…
Vilken sötnos du har hittat! En sån som man bara inte kan sluta pussa på…
och jadå, trasmattor är fantastiska. Gamla som nya
kram elsamarianne
Jag gillar också trasmattor men då måste de vara färgstarka! 🙂
Passar på att tacka för mejl, ursäkta att jag inte hunnit svara. Återkommer om annons.
Ska villigt erkänna att det var den superduper gulliga kattungen som drog mina blickar in hit, från FABRIKEN.
Men dina mattor är så klart också ett blickfång. Trasmattor är så tidlöst vackra, i sin anspråkslösa enkelhet. Och så måste de ju vara de miljövänligaste mattorna av alla. Bara det liksom!
Klappa kissen lite ifrån mig.
🙂
/helena
ha en fin kväll!
Kram
Hanna
Jovisst är mattan jättefin. Men den där goa lilla kissen är ju bara så bedårande!! Jag hade såå gärna haft en egen liten goding här hemma, men tyvärr är jag allergisk….det är så trist!
Kram!
Digger disse mattene, min mamma har bare sånne hjemme og det er så hjemmekoselig på et vis 🙂
Også har du bare den søteste katten ever!!
God helg 🙂
Signe
Jag dööör, vilekn underbart söt liten hårboll!
Det är något speciellt med trasmattor. Tänker på farmor i Storträsk (Kalix) som satt och vävde sådana när jag var liten. Det är mångå som inte tror det men JODÅ min farmor bor i Kalix.
Åh! Så det blev en extra passagerare ändå från katthemmet? 🙂
Gudomligt söt. Och trasmattor är underbart! Dom är de finaste mattor man kan ha!
Nja … den kom inte från katthemmet. Fast han kom helt oplanerat. Du kan läsa vad som hände här:
http://www.hildashem.se/2012/11/nar-hjartat-smalter.html
🙂
Hej sofia
superfin,,,,men vilken katt..just LOVE 🙂
å missa nu inte…..
S
A
T
U
R
D
A
Y
S
H
O
W
O
F
F
de e kul att vara med 🙂
VÄLKOMMEN
Håkan
Min mor väver trasmattor som hon försöker pracka på mig. De är fina men med kladdiga barn föredrar jag plastmattor; bara att spola av i badkaret. Men det är skönt att veta att våra utslitna sängkläder lever vidare i hennes trasmattor.
Jag har börjar virka trasmattor! Mycket enklare (ingen stor vävstol!) och jag hittar billiga färdiga trasnystan lite överallt – det är som att måla att virka sådana! 🙂 dessutom är de bättre än vanliga – de låter gruset rinna i mellan hålen och du kommer inte i kontakt med kalla golv då de ju är lite tjockare 🙂
Hejsan !
Jag älskar trasmattor, kanske för att jag är uppvuxen med äkta mattor där jag som lite blev utsatt för att kamma mattfransar.Träffade en till som hade fått göra det. Kan ju förstå att det är lättare för ett barn att ligga på knä än för en vuxen, märker jag nu.Har en kvar som ska kammas.
Lille Egon kanske tuggar på fransarna. Prinsen älskar att leka med de små i köket de blir som solfjädrar. Kul.
Jo jag fann hos Dig CRAFT& Creativity. Måste kollas upp.
Kram Mi