Sakta, sakta växer pysselrummet fram. Små lösningar som förenklar ordningen och överblicken är det jag hela tiden strävar efter. Jag väntar fortfarande på väggskåpet som jag beställt av min käre make *blink* * blink*
Men i väntan på det, så pimpade jag lite klädnypor genom att limma på fint papper och trädde sedan upp dem på ett snöre för att få fin överblick över mina pappersark. Enkelt och roligt!
![]() |
Pimpade klädnypor håller ordning på mina pappersark. |
![]() |
Helt vanliga träklädnypor. |
//Sofia ♥
22 Comments
Man blir så glad när man tittar in i ditt pysselrum. Massor med härliga färger och mönster!!
Ha en fin dag!
Kristina
Hihi, nå återstår det att se om maken förstår vinken här på bloggen och bygger det där skåpet 🙂
Härligt "klädstreck"! 🙂
Kram från Stina
Hej Sofia ! Du gör så fin i din pysselrum ,fina färger och praktisk .
Här solen skiner;))
Önskar dig en härligt dag .
Kram Farzaneh
Det blir ju jättefint och mysigt, lagom pastelligt och gulligt 🙂
Kul att du delar med dig av dina pysseltips. Alltid så roligt att kika in här hos dig.
Tjingeling!
Tack för fin inspiration! Är helt inne på pysselinspiration nu, ja som du såg i mitt senaste inlägg 🙂
Visst är det bra med klädnypor. Igår kväll satt jag och målade 24 st till en kommande adventskalender. Kul!
Ha en fortsatt fin dag! Äntligen har dimman lättat här och vi har klarblå himmel.
Kram Ann-Sofie
Hej Fia! Nostalgi från studentrummet där jag hade en vägg med kort som hängde i klädnypor:) Fast mina klädnypor var inte så piffiga:)
Kram till dig
Linda C
Så fint och mysigt att ha ett pysselrum! Det vore det. Själv bor jag i en liten pyssel-lägenet 🙂
Ha en fin dag!
Kram Elina
Heej!
Vill du vara med och tävla om att bli Veckans Blogg?
Klicka in här och skriv "Jag är med" http://evvesliv.blogg.se/2011/november/veckans-blogg-1.html#comment
Obs! Du har större chans att vinna om du länkar tävlingen eller följer mig via blogovin!
Kramizar Evve!
Toppensnyggt! Med risk att jag snor idén rakt av till mitt rum!
Sitter här och dricker ett P 😉 Tack förresten det var så snäll av dig att ger oss alla printen! Tack, jag blir så glad, när jag ser de p, g, s och r tepåsar!
Tycker fint papper ska synas! Jättefint!
Kram
Det där blir ju hur snyggt som helst! Du är kreativ du =)
Fin och roligt att se pysssel rummet växa fram.
Ha en finfin höstvecka. // Lissen
Så himla enkelt och dekorativt!
Jag ska försöka börja att röja i mitt "pyssellager" under helgen för nu kliar det i pysselfingrarna 🙂
Ha en skön kväll / Madde
Smart. Jag har mina i plastfickor i en pärm som man kan bläddra fram och tillbaka i. : )
Kram Kia
Fina klädnypor blev det!
Kram Malena
Hej! Ser jättefint ut, verkligen inte rörigt! Härliga färger! Vart får du tag på de fina pappersarken?
Snygga klädnypor vilken bra idé : ) tack för att du delar med dig : ) kram Sofia
Ser jättefint ut 🙂 Jag vill också ha ett pysselrum… Men inte så lätt när man bor i en etta… 😛 Kram
Så himla himla fint rum!!! Färgerna och tapeten är fantastiska.
Jag hade också en tanke om att pimpa klädnypor men har bara lyckats hitta små än så länge. I normal storlek verkar det vanligast med plast och det vill man ju inte ha. 🙂
Jag undrar också var har du hittat dina fina papper? Jag köper block med mönstrade papper på Panduro men skulle vilja ha lite mer variation.
Ja fina papper ska man ju ha framme, Jättesnyggt! Kram Johanna
Jag blir galet imponerad av hur du kan hålla det så fint! Man får ju en väldig lust att pyssla själv när man ser dina fina bilder.
Det ser jätteinspirerande ut, hur pimpade du nyporna? 🙂