Den senaste tiden har jag fått fundera en hel del på varför jag egentligen bloggar. Förra veckan blev jag intervjuad av en tjej som ska skriva ett skolarbete om bloggar och Sonja skrev häromveckan i sin blogg om att hon hade skrivkramp, detta har fått mig att verkligen tänka till om hur jag egentligen ser på mitt bloggande.
Självklart går suget för att blogga upp och ner – precis som allt i övriga livet. Visst kan det finnas dagar där man känner sig urless på hela social medier-sfären. Och visst händer det att jag funderar över hur ett liv utan blogg skulle te sig. När jag känner så där stänger jag bara av alla datorer. Tar på mig gummistövlarna, trädgårdsförklädet och går ut och lullar runt i trädgården. Eller går på café och fikar. Back to basic, för en stund.
Sedan kommer suget krypande igen. Och det jag kommer fram till är att det är övervägande roligt. Till och med ofantligt roligt. Tänk så många fantastiska tjejer jag lärt känna tack vare att jag har bloggen. Så många fantastiska möten jag fått. Så många fantastiskt roliga jobbuppdrag jag fått. Så mycket pepp och uppskattning som jag får här i min blogg får jag ingen annan stans. Jag älskar faktiskt detta. Och precis som jag skrev häromdagen, så är bloggen ett sällskap för mig, då jag sitter ensam på mitt kontor om dagarna.
Ja, jag tänkte stanna kvar här på Hildas hem ett bra tag till. Hoppas att du vill fortsätta att besöka mig och förgylla min tillvaro.
Tack!
//Sofia ♥
32 Comments
Bara att tänka igenom det där varförutan brukar oftast ge ny energi och lust. :
Ha en fin fredag! Kram //Petra
Ja, det är viktigt att reflektera ibland. En fin fredag till dig också! Kram!
Jag har ju ingen blogg så jag kan inte riktigt sätta mig in i den situationen men jag har ju facebook och instagram och det kan jag också tröttna på ibland. Fast, precis som du säger, så kommer suget tillbaka om man lägger ner det en stund.
Jag är i alla fall glad över att du fortsätter blogga eftersom du tillhör min morgonrutin. Tack för det! 🙂
Kramar Stina
Tack snälla för att jag får ingå i din morgonrutin 🙂
Kram Sofia
Härligt att du vill fortsätta vara en del av min vardag =) ! Du har en jättefin blogg & jag blir glad varje gång jag ser din länk på Facebook. Tack!
Ha en jättefin dag!
Kram Annalena
Tack snälla för att jag FÅR vara en del av din vardag. Det känns stort 🙂
Ha en fin fredag och kram!
//Sofia
Det var ju tur att skolarbetet inte satte griller i huvudet på dig som fick dig att sluta blogga 🙂 det är alltid trevligt att titta in hos dig och se vad du har på G. Dessutom är ju din blogg anledningen till att jag nu har Ugglans familjekalender som jag redan har börjat fylla i för nästa år.
Trevlig helg!
Men så roligt att min kalender har fått äran att organisera ert 2014 🙂
Kram och trevlig helg!
Härligt! Japp, du måste fortsätta för vi vill inte leva i en värld utan Hildas Hem 😉
Och jag gillar ditt sätt att se bloggen som ett sällskap. När jag tänker efter så är nog min lilla Dagmar ett ganska trevligt sällskap det med 🙂
Kram och trevlig helg!
Tack snälla! Ja, Dagmar och Hilda är trevliga sällskapsdamer 🙂
Kram Sofia
Mig behöver du inte "tjata" på att stanna, för hos dig mår man så bra.
Du har fått mig att tänka till mer innan jag handlar något nytt, om jag VERKLIGEN behöver det.
Jag tänker mer innan jag slänger olika förpackningar osv, kan jag använda dem till något annat.
Har till och med blivit mer uppfinningsrik och kreativ tack vare din och andra bloggar.
Så jag är så glad så länge du orkar stanna finaste Sofia!
Massa goa fredagskramar till dig.
/Helena N
Men Helena! Detta är ju den finaste komplimang jag kan få; att jag påverkat dig till en lite grönare vardag. Jag blir sååå glad! Tack!
Massor med kramar till dig! 🙂
Jag har bara bloggat i snart ett år och ibland funderat på om jag vill fortsätta. Men svaret blir alltid att jag vill detta. Jag vill t o m försöka ta mitt bloggande lite längre.
Du och din blogg är en av mina favoriter så det är tur att du hänger kvar,
Kram
//bara anna
Så roligt att du kommit fram till att du vill fortsätta! Jag önskar dig all lycka till. Och jag blir väldigt glad av att höra att jag är en av dina favoriter. Tack! 🙂
Kram Sofia
Skönt att höra att du fortsätter blogga! Känns trygg!
Ha en fin fredag
kram
Den fin fredag till dig också! 🙂
Kram
tack för att du stannar kvar. hämtar mycket inspiration hos dig
Det är skäl nog att stanna kvar 🙂
Bra och intressant tanke. Jag har själv börjat blogga igen eftersom jag tappade sugen direkt men kände nu att jag behöver blogga och tycker om de. Jag vill och behöver skriva av mig och tycker om att planera och skapa inlägg. Men jag tänkte mycket på att börja igen och varför. De svåra tycker jag är att hålla de på en nivå som jag trivs med. Att göra de när det är roligt och göra det för min skull. Kram
Ja, det gäller att hitta sin rytm, så att den passar och att det känns behagligt.
Ha en fin helg! Kram 🙂
Det vore ju synd om du slutat precis när jag hittat hit!
Det känns som att det här är en liten fristad där man kan få se fina saker och få inspiration utan att det blir en massa konsumtionshets. Kombinationen med blåa vasen och de gula löven är ju urtjusig till exempel!
Kram
Vi alla känner nog det där tvivlet ibland. Men jag håller helt klart med. Aldrig har jag väl fått mer lovord och uppmuntran än i blogvärlden. Folk är så generösa och vilka människor jag mött från alla möjliga hörn av världen eftersom jag bloggar på engelska. Det är helt fantastiskt. Men balans är a och o. Ibland tar social media över och då blir det till en stress. Då är det viktigt att backa. Stänga av och sitta ner en stund och spela Monopol med barnen eller gå ut och rycka upp lite morötter i trädgården, sopa bort höstrlöven från farmsidan av huset eller bara ta en kopp kaffe. Ibalnd kan jag tycka tta jag "checkar av" mina sociala medias för ofta under dagen. Försöker säga till mig själv att det räcker att kolla inboxen 1 eller 2 gånger om dagen istället för 10. Men dte är svårt. Bloggande är kul men också beroendeframkallande på sitt sätt. Men vad skulle jag göra utan bloggen? Kan inte ens minnas hur det var innan. Så keep on blogging. Jag h¨nager gärna kvar en bra stund till här hos dig. Du har det så mysigt och fint.
Annette
Du är en inspirationskälla Sofia, så jag är glad att du bloggar och att du tänker fortsätta med det!
Kram Victoria
Det låter bra att du tänker stanna hos oss ett tag till. Även om jag varit dålig på att vara ute i bloggvärlden i höst. Så nu ska jag läsa ikapp.
Ha en fortsatt trevlig helg
Kramar Maria
Jeg er helt enig!
Lysten går opp og ned, men alt i alt så er det veldig kos med blogg 🙂
Finfin lørdag til deg
//Signe
Så roligt att du vill fortsätta blogga! Man ska ju göra det man känner för, det ska finnas lust för att man vill skapa. Men det glädjer mig att du vill fortsätta här så jag får inspireras:)
Kram
Vilken fin blogg 🙂
/Evelina – Evelinas Ekologiska
Det är roligt för oss att du kommer att fortsätta att blogga! Precis som du skriver, så går ju allt i livet upp och ner, och man får helt enkelt ta sig en tankeställare ibland för att reflektera över vad man sysslar med. 🙂 Jag håller i bloggandet också även om det blir mer vissa perioder och mindre under vissa. Kram
Det vore tråkigt om du slutade 🙂
Skönt att höra, det är så inspirerande att titta in här! Ha en skön vecka //Karin
Ja! Ett besök på Hildas hem är en härligt del i min morgonrutin. Sluta aldrig!
Så klart jag vill!